Anaokulu İnşaatı

İnşaat yapmak mimari ve mühendislik gerektiren bir iştir. Yapılan tüm inşaatlarda insanlar yaşar. Önemli olan nitelikli binalar yapabilmektir. En değerli varlığımız olan çocuklarımızın ilk öğrenimlerini yaptıkları anaokulu binaları bu nedenle çok önemlidir. Mimari kaygılar olan cam büyüklüğü, odaların rengi, asansör yeri, bahçe büyüklüğü ve kat yüksekliği gibi konular önemli olmakla birlikte yeterli değildir. Milli Eğitim standartlarında bina olması da tek başına yeterli değildir.

Çocuklarımızın en güvenli ve kullanışlı sınıflarda olması, verilen eğitimin kalitesini arttırmaktadır. Anaokulu işletmecilerinin tek işi öğrencilerin daha iyi yetiştirilmesi olmalıdır. Günlük yaşam enerjilerinin yüksek olması, içinde yaşadıkları binaların planlı ve tecrübe ile yapılmış olmasına bağlıdır.

İyi bir anaokulu binasında olması ve olmaması gerekenler vardır. Sınıfların m2'leri ve cam/taban oranları - camların ve tavanın yükseklikleri, bahçenin ve bina girişinin kullanışlı ve güvenli olması, ilk kattaki karşılama ve bekleme bölgesinin hijyenik ve büyük olması, çocukların giyinme bölgesinin yakın ve kullanışlı olması. Tuvaletlerin özel imalat ile yapılmış olması, sinema ve gösteri salonlarının planlanması. Tüm binada aynı anda müzik ve anons sisteminin olması. Yangın tesisatı olması, yangın merdiven basamakları 1,50 cm, merdiven rıhlarının 16 cm, basamakların 31-32 cm boyunu geçmeyecek şekilde olması. Merdiven aralıklarının boşluksuz ve her iki tarafında korkuluk olması. Yemek salonu ile sınıflar ayrı katlarda olmalı, havalandırma profesyonel yapılmalı. Bu ve benzeri bir çok detay göz önünde bulundurulmadan yapılan binalar anaokulu ya da ilkokul olarak kullanılırken işletme zorlukları yaşanmaktadır.

Eğitimciler, bina sorunları için harcadıkları zamanı çocukların eğitiminden çalmaktadırlar. Herhangi bir bina eğitim kurumu olamaz. Bina yapılırken eğitim kurumu olarak yapılmalıdır. Statik hesaplarından kullanılan betona kadar farklılık göstermektedir.

Gözle görülmeyecek onlarca kalemde farklar oluşur. O yüzden anaokulu işletmecilerinin okul binalarını seçerken öncelikle hangi amaçla yapıldıklarını kontrol etmeleri gerekir.